Aparat lingwalny – co to jest?

Aparat lingwalny to odmiana aparatu stałego, który mocuje się w jamie ustnej od strony języka. Zamki przykleja się do wewnętrznej powierzchni zęba, dzięki czemu jest on całkowicie niewidoczny podczas użytkowania. Aparaty lingwalne są obecne na rynku usług ortodontycznych już od jakiegoś czasu, jednak jako innowacyjna metoda leczenia wad zgryzu wciąż nie należą do rozwiązań najtańszych. Po aparaty lingwalne sięgają przede wszystkim pacjenci o najwyższych wymaganiach estetycznych.

Jakie są rodzaje aparatów lingwalnych?

Aparaty lingwalne różnią się między sobą kształtem, wielkością oraz możliwościami. Wyróżniamy wśród nich systemy przeznaczone do leczenia prostych wad zgryzu oraz aparaty umożliwiające dyskretne leczenie nawet skomplikowanych wad. O tym, jaki rodzaj aparatu lingwalnego powinien być zastosowany decyduje lekarz ortodonta.

Jakie są zalety leczenia aparatem lingwalnym?

Aparat lingwalny to system dla Pacjentów o wysokich wymaganiach estetycznych. Aparat jest praktycznie niewidoczny dla osób z otoczenia, a dzięki temu w pełni dyskretny. Dodatkowo leczenie przy użyciu aparatu lingwalnego:

  • jest obarczone mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia próchnicy, ponieważ miejsca w których przyklejane są zamki są łatwiejsze do samooczyszczenia śliną i bardziej odporne na próchnicę,
  • bardziej komfortowe, co wynika z projektowania i wykonywania aparatu na specjalne zamówienie z uwzględnieniem potrzeb pacjenta, także w zakresie wygody użytkowania,
  • efektywniejsze i mniej bolesne.

Czy aparat lingwalny ma jakieś wady?

Podstawową wadą aparatu lingwalnego jest wysoki koszt oraz mała dostępność. Niewiele gabinetów ortodontycznych i stomatologicznych specjalizuje się w zakładaniu aparatów lingwalnych. Wśród innych wad aparatów lingwalnych można wskazać:

  • okresowe seplenienie i niewyraźną mowę,
  • tymczasowe problemy ze spożywaniem konkretnych pokarmów,
  • skłonności do występowania podrażnień języka.

Dyskomfort związany z założeniem aparatu lingwalnego najczęściej ustępuje na przestrzeni pierwszych dwóch tygodni po aplikacji. Wielu pacjentów nie odczuwa w ogóle dyskomfortu.

Śląsk – gdzie szukać aparatów lingwalnych?

Działające na terenie miasta Katowice Centrum Stomatologii Peri-Ort specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod. W naszym gabinecie dobierzesz odpowiedni rodzaj aparatu lingwalnego do swojej wady zgryzu i przeprowadzisz kompleksowe leczenie.

Pacjentów zainteresowanych dyskretnymi systemami leczenia wad zgryzu zapraszamy na konsultację z naszym ortodontą. Oferujemy wiele dyskretnych, a zarazem skutecznych systemów odpowiadających na potrzeby najbardziej wymagających Pacjentów.