Endodoncja

Endodoncja jest gałęzią stomatologii, której przedmiotem zainteresowania jest kompleks zębina- miazga-tkanki około wierzchołkowe. Zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem ich chorób. Jeśli mamy do czynienia z nieodwracalnie zapalną, martwą czy zgorzelinową miazgą metodą leczenia jest leczenie kanałowe. Polega ono na mechanicznym i chemicznym opracowaniu światła komory i kanałów zęba, co ma na celu pozbycie się patologicznych tkanek i bakterii oraz nadanie kanałom odpowiedniego kształtu umożliwiającego skuteczne ich oczyszczenie a potem szczelne wypełnienie.

Leczenie kanałowe daje duże szanse na pozostawienie zęba w jamie ustnej nawet jeśli był w ciężkim stanie zapalnym, uległ urazowi, złamaniu, próchnicowemu zniszczeniu lub w kości otaczającej ząb rozwinął się stan zapalny. Pozwala to na zachowanie pełnego łuku uzębienia lub zęba jako filaru pod pracę protetyczną.

LECZENIE KANAŁOWE W PERI-ORT:

 • Po dokładnym wywiadzie i zbadaniu uzębienia niezbędnym i bardzo pomocnym elementem jest zrobienie prześwietlenia zęba. Nasz gabinet wyposażony jest w najnowszej generacji rentgen oraz system radiowizjografii cyfrowej (RVG) firmy Sirona (Niemcy). Dzięki niemu jesteśmy w stanie wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba w ciągu 1 minuty i omówić je razem z pacjentem na ekranie monitora. Dawka promieniowania przy użyciu tego urządzenia jest 10-krotnie mniejsza niż przy klasycznym zdjęciu analogowym.
 • Ząb objęty leczeniem kanałowym izolujemy od środowiska jamy ustnej koferdamem ( HYGIENIC).
 • Do dokładnej oceny dna komory i lokalizacji ujść kanałów oraz kontroli śród zabiegowej wykorzystujemy najnowszej generacji mikroskop zabiegowy ( Carl Zeiss OPMI Pico MORA). Zabiegi wykonywane przy jego użyciu stają się jeszcze bardziej precyzyjne, a co za tym idzie jeszcze bardziej efektywne. Szczególnie przydatna, a wręcz konieczna jest praca w mikroskopie w przypadku udrażniania zobliterowanych kanałów, usuwania złamanych narzędzi, zamykania perforacji, ponownego leczenia endodontycznego.
 • Dokładną długość kanałów uzyskujemy dzięki elektronicznemu pomiarowi przy użyciu endometrów: RAYPEX 5 (VDW), oraz DENTAPORT Root ZX (MORITA)
 • Praca w kanałach odbywa się narzędziami ręcznymi oraz rotacyjnymi przy użyciu mikrosilnika endodontycznego DENTAPORT Tri Auto ZX(MORITA). Mikromotor przystosowany jest do pracy z każdym systemem rotacyjnych narzędzi niklowo-tytanowych z jednoczesnym pomiarem długości roboczej kanału. Dodatkowo pomocne, szczególnie do udrażniania wąskich kanałów, usuwania starych materiałów, złamanych narzędzi, jest użycie ultradźwięków za pomocą urządzenia Air-flow Master Piezon (EMS) o regulowanej mocy dragań i szerokiej gamie końcówek pracujących.
 • Końcowym etapem oczyszczania jest obfite płukanie płynami dezynfekującymi, podczas którego również wykorzystuje się ultradźwięki w celu podgrzania płynu i wywołania efektu kawitacji a wszystko w celu polepszenia działania bakteriobójczego.
 • Ostatecznie kanały wypełniane są gutaperką i pastą uszczelniającą. Wykorzystujemy uznaną za najlepszy standard formę – uplastycznioną termicznie gutaperkę. System B (SYMBRON ENDO) pozwala na szczelne wypełnienie wierzchołka i okolicy delty korzeniowej kondensując gorącym upychaczem dopasowany ćwiek gutaperkowy. Obtura III (SPARTAN) do wstrzykiwania płynnej gutaperki dopełni lub wypełni cały kanał i jego odgałęzienia, podcienie czy nieregularności kształtu.

ENDODONCJA MIKROSKOPOWA

Leczenie kanałowe pod mikroskopem stosowane jest w przypadku pacjentów posiadających zęby o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu. Endodoncja mikroskopowa sprawdza się także w przypadkach leczenia zębów po urazach. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zapewnia dużą skalę powiększenia, co pozwala na skuteczne dotarcie do nawet najmniej widocznych obszarów.

Centrum Stomatologii Peri-Ort – endodoncja mikroskopowa Katowice

Jeżeli szukają Państwo specjalistycznej opieki w zakresie endodoncji i leczenia kanałowego pod mikroskopem zapraszamy do Centrum Stomatologii Peri-Ort, które zlokalizowane jest w Katowicach przy ul. Warszawskiej 26. Zainteresowanych serdecznie zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu umówienia konsultacji.


ZAPRASZAMY DO GABINETU:

 • Leczenie pierwotne kanałowe
 • Powtórne leczenie (reendodoncja)
 • Leczenie zmian okołowierzchołkowych
 • Udrażnianie wąskich kanałów
 • Usuwanie pozostawionych w kanale narzędzi