Niechirurgiczne poszerzanie szczęki: Aparat rozszerzający szczękę

Problem zwężenia szczęki to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości w obrębie narządu żucia.

Problem zwężenia szczęki to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości w obrębie narządu żucia. Objawia się:

  • wysokim i wąskim podniebieniem,
  • zgryzem krzyżowym,
  • stłoczeniem zębów także w zgryzie otwartym.

Wśród przyczyn występowania zwężonej szczęki wskazuje się na:

  • nawyki ssania,
  • nawyki oddychania przez usta,
  • czynniki genetyczne.

U osób, u których zdiagnozowano zwężenie szczęki stosuje się aparat rozszerzający szczękę. Aparat rozdziela szew podniebienia tworząc miejsce dla nowej tkanki, która przyczynia się do poszerzenia szczęki. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna.

Kiedy stosuje się aparat rozszerzający szczękę?

Aparat tymczasowy na górny łuk szczękowy do poszerzania szczeki stosuje się w leczeniu dużych zwężeń szczęki. Celem leczenia przy pomocy aparatu ortodontycznego jest zwiększenie wymiaru poprzecznego podniebienia twardego. Ten cel uzyskuje się poprzez rozsuwanie wyrostków podniebiennych szczęk i blaszek poziomych kości podniebiennych, a następnie utrzymanie tej szerokości do czasu wytworzenia się nowej kości uzupełniającej szczelinę kostną.

Aparat rozszerzający szczękę mocuje się między górnymi zębami. Urządzenie jest wyposażone w śrubę, która mieści się na podniebieniu pacjenta. Ortodonta rozkręca śrubę rozsuwając szew podniebienny, celem stopniowego poszerzania górnego łuku zębowego. Śruba jest rozkręcana do momentu uzyskania zgryzu o właściwej szerokości. Następnie jest blokowana i utrzymywana w tym stanie, aż do momentu wytworzenia się na podniebieniu nowej tkanki kostnej. Leczenie aparatem rozszerzającym stanowi alternatywę dla leczenia chirurgicznego i choć jest bardziej czasochłonne, wybiera się je ze względu na większy komfort pacjenta.

Poszerzanie szczęki: Oferta leczenia Peri-Ort

Pacjentów, u których zdiagnozowano problem zwężenia szczęki zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy terapeutycznej Centrum Stomatologii Peri-Ort. Specjalizujemy się w niechirurgicznym poszerzaniu szczęki. Pracujemy z renomowanymi systemami o potwierdzonej skuteczności działania. Oferowane aparaty rozszerzające szczękę są wygodne w użytkowaniu i pozwalają ograniczyć dyskomfort związany z leczeniem do absolutnego minimum. Zachęcamy do umówienia się na konsultację w naszym Gabinecie Ortodontycznym, a w razie pytań lub wątpliwości do kontaktu z Recepcją. Zespół Peri-Ort z przyjemnością odpowie na wszystkie pytania i pomoże dopasować termin konsultacji do Twojego kalendarza.