Leczenie bruksizmu

Wśród nich jest również bruksizm. Czym jest ta choroba i jak się ją leczy? Wyjaśniamy! Leczenie bruksizmu będzie dla Państwa dużo bardziej komfortowe.

Na początku wyjaśnijmy, czym jest bruksizm. Choroba ta dotyczy aż 10 procent populacji naszego społeczeństwa. To z tego względu leczenie bruksizmu jest tak powszechne i ważne. Symptomy choroby to ciągłe tarcie zębami żuchwy (górne) o zęby szczęki (dolne).

Bardzo często choroba występuje w nocy, a pacjenci nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. W jaki sposób rozpoznać, że konieczne jest leczenie zgrzytania zębami? Katowickie Centrum Stomatologii Peri-Ort Musiał wszystko wyjaśni w poniższym tekście.

Czym objawia się bruksizm?

Bruksizm to pozornie niegroźne schorzenie, które może jednak bardzo degradująco wpływać na zęby. Choroba objawia się znacznym rozchwianiem zębów i zmianami w zgryzie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa, a w konsekwencji do próchnicy i innych szkodliwych dla zębów chorób. Pacjenci z bruksizmem mogą narzekać na chroniczne bóle głowy.

Warto dodać, że zaawansowany bruksizm doprowadza często do problemów z jedzeniem, a nawet stałych i uciążliwych bólów kręgosłupa. W przypadku rozważania leczenia tego schorzenia, należy mieć na uwadze takie konsekwencje bagatelizowania jego skutków.

Przyczyną zgrzytania zębami są często stres, wada zgryzu czy owsica. Leczenie zgrzytania zębami eliminuje jednak przyczyny tego schorzenia.

Jak odbywa się leczenie bruksizmu?

Dla niektórych pacjentów lekarze zalecają wyłącznie leki uspokajające i psychoterapię. W przypadku mechanicznych przyczyn bruksizmu, takie postępowanie może jednak nie wystarczyć. W naszej klinice, mieszczącej się w Katowicach, leczymy zgrzytanie zębami w nowoczesny i skuteczny sposób.

W jaki sposób? Protetycy przygotowują specjalistyczne szyny relaksacyjne, które umieszczane są na uzębieniu pacjenta. Te odciążają zgryz i utrudniają poruszanie się zębów bez wiedzy pacjenta. Metoda ta daje efekty po około 6 miesiącach działania. Jest nieinwazyjna, w porównaniu do wstrzykiwania botoksu rozluźniającego w mięśnie żuchwy.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami w Centrum Stomatologii Peri-Ort w Katowicach. Dobierzemy odpowiednią metodę leczenia i uchronimy przed przykrymi skutkami bruksizmu, które mogą mocno odbić się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym.