Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która koryguje wady zgryzu. W naszej placówce zapewniamy pełen profesjonalizm i uczciwość. Oferujemy szeroki zakres usług diagnostycznych i ortodontycznych na wysokim poziomie.

Nasi specjaliści, stale doskonalący swoje umiejętności na szkoleniach w Polsce i za granicą, dbają o to, aby każdy pacjent cieszył się zdrowym zgryzem i pięknym uśmiechem.

Nazwa ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos-prosty i odous-ząb. Współczesna ortodoncja zajmuje się jednak nie tylko prostowaniem zębów, ale także:

 • Badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju,
 • zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia,
 • leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia u dzieci i dorosłych.

Ortodonta Katowice

Chcesz rozpocząć leczenie ortodontyczne? Zapraszamy do naszego gabinetu w Katowicach przy ulicy Warszawskiej 26.

Sposób postępowania z nowymi pacjentami zgłaszającymi się do naszej poradni:

 • Pierwsza wizyta to konsultacja, gdzie przeprowadzamy badanie kliniczne, zbieramy informacje i oceniamy rodzaj wady zgryzu, korzystając z klasyfikacji prof. Orlik-Grzybowskiej lub międzynarodowej. Omawiamy cele i opcje leczenia ortodontycznego.
 • Jeśli pacjent zgadza się na leczenie, zbieramy niezbędne badania. Robimy wyciski dla modeli diagnostycznych, wykonujemy podstawowe badania radiologiczne (OPG, cefalometryczne) oraz zdjęcia wewnątrz- i zewnątrzustne.
  Kompleksowa dokumentacja ortodontyczna jest niezbędna do przygotowania indywidualnego planu leczenia. Pozwala ona także na ocenę postępów leczenia oraz w razie potrzeby weryfikację wcześniej podjętych decyzji.
 • Na następnej wizycie omawiamy spersonalizowany plan leczenia. Tworzymy go analizując wcześniejsze badania za pomocą oprogramowania komputerowego, co zwiększa precyzję pomiarów. Sukces leczenia zależy od dokładności tych analiz. Plan określa typ wady zgryzu, dobór aparatu ortodontycznego oraz etapy leczenia na nadchodzące miesiące.
 • Po akceptacji i podpisaniu planu leczenia, zakładamy aparaty ortodontyczne.
 • Czasem konieczne są dodatkowe konsultacje z innymi specjalistami ze względu na biologię wady i inne istniejące nieprawidłowości.

Leczenie ortodontyczne

Diagnozując wadę zgryzu i planując wstępne leczenie ortodontyczne należy poddać analizie 5 elementów:

 1. Estetykę zębów / uśmiechu /
 2. Wygląd twarzy widziany z profilu i en face / ocena tkanek miękkich twarzy. Wewnątrzustne ustawienie zębów ma bezpośredni wpływ na wygląd twarzy pacjenta.
 3. Ocena zdrowia i stanu przyzębia
 4. Ocena pracy stawu skroniowo-żuchwowego
 5. Stabilność ustawienia zębów

Aparaty ortodontyczne

Stosujemy stare i nowe, ale zawsze sprawdzone metody leczenia, wykorzystując zarówno stały aparat ortodontyczny, jak i ruchome aparaty ortodontyczne, między innymi:

  

Niewidoczne alignery – ZOBACZ WIĘCEJ >>

Zamki samoligaturujące, unikając elastycznych i metalowych ligatur, poprawiają biomechanikę stałego aparatu ortodontycznego.

Nowoczesne materiały używane do produkcji zamków i łuków przyspieszają korektę nieprawidłowości zębów, skracając liczbę wizyt potrzebnych do korekcji.

Aparaty ortodontyczne z systemem zamków i łuków DAMON SYSTEM sprawiają, że czas leczenia ulega znaczącej redukcji w porównaniu do konwencjonalnych zamków. Leczenie ortodontyczne nie musi już boleć – czas, kiedy po wizycie musiałbyś zażywać środki przeciwbólowe już minął.

Aparat ortodontyczny z zamkami Damon System, dzięki unikalnemu mechanizmowi slotu, minimalizuje nacisk na zęby, ułatwiając ich prawidłowe ustawienie w komfortowy sposób. Ta innowacyjna metoda oferuje najwyższy komfort leczenia w ortodoncji.