Piszą o nas

Boli mnie ząb, diagnoza – zapalenie miazgi, potrzebne leczenie kanałowe i wizyta w gabinecie ENDODONTYCZNYM
Boli mnie ząb, diagnoza – zapalenie miazgi, potrzebne leczenie kanałowe i wizyta w gabinecie ENDODONTYCZNYM. Taki zwrot to dla większości pacjentów niewiadoma, strach przed bólem i ogromny stres.
Co to jest ENDONCJA wyjaśni dr nauk medycznych Magdalena Kubicka Musiał – lekarz stomatolog w NZOZ Peri-ort w Katowicach, specjalista periodontolog.

Kiedy jest potrzebne leczenie kanałowe lub inaczej przewodowe?
Ząb należy leczyć endodontyczni, gdy doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi po długotrwałym procesie próchnicowym, po urazie, często przed wykonaniem korony protetycznej, w zespole endo-perio, gdy mamy do czynienia z zaawansowaną chorobą przyzębia.

Dlaczego warto leczyć ząb kanałowe, a może to wyrzucone pieniądze i lepiej go usunąć i założyć implant. Ile kosztuje leczenie kanałowe? Czy jest ono skuteczne?
Prawidłowo przeprowadzaone leczenie endodontyczne jest skutecznym sposobem utrzymania naturalnego uzębienia. W wielu przypadkach zastępuje konieczność usunięcia zęba i wprowadzenia implantów. Leczenie endodontyczne jest kosztowne, ale tańszą alternatywą dla leczenia protetycznego i implantologicznego.

Czy każdy gabinet stomatologiczny i każdy stomatolog może wykonać takie leczenie? Na czym polega leczenie?
Lecznie polega na usunięciu zapalnie zmienionej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba oraz szczelnym wypełnieniu odpowiednim materiałem. Każdy dentysta, jeżeli posiada odpowiednie umiejętności i właściwe oprzyrządowanie, w tym radiowizjografię, mikroskop endodontyczny, mikrosilnik endodontyczny potrafi prawidłowo przeleczyć ząb endodontycznie, nie mniej jedtan warto wiedzieć, iż wśród stomatologów są specjaliści z zakresu stomatologii zachowawczej z endoncją.

Jak długo trwa leczenie? Czy leczenie jest bolesne?
Jeżeli nie dochodzi do powikłań to takie leczenie można przeprowadzić na jednej wizycie w znieczuleniu miejscowym, co czyni ten zabieg bezbolesnym. Leczenie to dla pacjenta ogromna oszczędność czasu. Co więcej, jedna wizyta jest zdecydowanie mniej stresująca niż zabieg rozciągnięty w czasie.

Czy są jakieś przeciwskazania w leczeniu endodontycznym? Czy są jakieś ograniczenia wiekowe w tym leczeniu?
Wiek nie jest przeciwskazaniem do leczenia endodontycznego, lecz często leczenie u ludzi starszych jest trudniejsze ze względu na zwężenia lub obliteracje kanałów korzeniowych.

Jakie są najczęstrze błędy popełnione w tym leczeniu, czy trzeba je powtarzać i czy dostaniemy gwarancje na wykonane leczenie?
Leczenie endodontyczne nie jest wcale leczeniem łatwym. Wymaga od lekarza dużego doświadczenia i odpowiedniej wiedzy teoretycznej. W czasie leczenia może dojść do powikłań, tym nie mniej doświadczony endodonta stosując nowoczesny sprzęt jest w stanie rozwiązać problem np. może ponownie przeleczyć endodontycznie już wcześniej leczony ząb lub usunąć złamane narzędzie z kanału korzeniowego.

Czy w trakcie leczenia i po nim jest zalecana jakaś szczególna dbałość o higienę jamy ustnej?
Dbałość o higienę jamy ustnej jest zalecana zawsze, bez względu na rodzaj leczenia stomatologicznego.

Zakończyliśmy leczenie kanałowe, ząb przestał nas boleć. Czy to koniec, czy są następne kroki w leczeniu? Podobno ząb po leczeniu może być ciemniejszy, co można z tym zrobić?
Po leczeniu endodontycznym wymagane są okresowe badania radiologiczne leczonego zęba według zaleceń lekarza prowadzącego. Obecnie stosowane do wypełnień kanałów korzeniowych materiały nie powodują przebarwień tkanek zęba, ale jeżeli aspekt estetyczny jest bardzo istotny można zastosować na leczone zęby uzupełnienia protetyczne w postaci koron lub licówek pełnoceramicznych.

Pozostałe Aktualności