Wędzidełka przyjmują postać niewielkich fałdów błony śluzowej łączących ze sobą dwie struktury. W obrębie jamy ustnej możemy wyróżnić:
- wędzidełko podjęzykowe (błonę rozciągającą się pionowo między dnem jamy ustnej a dolną powierzchnią języka),
- wędzidełko wargi górnej (błonę o kształcie nieco zbliżonym do trójkąta biegnącą od wewnętrznej powierzchni wargi do dziąseł nad siekaczami,
- wędzidełko wargi dolnej (błonę umieszczoną pod siekaczami w obrębie szczęki),
- wędzidełka policzkowe (błony umieszczone między wewnętrzną częścią policzków a dziąsłami).
Z wędzidełkami nierzadko wiążą się nieprawidłowości, takie jak:
- wędzidełka położone zbyt blisko zębów,
- wędzidełko zbyt krótkie,
- wędzidełko zbyt grube.
Nieprawidłowości te wpływają niekorzystnie na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów, mowę, a nawet stabilność protez ruchomych. Zabiegi na wędzidełkach mają na celu korektę tych nieprawidłowości.
Rodzaje zabiegów na wędzidełkach
Wyróżnić możemy dwa rodzaje zabiegów na wędzidełkach ? frenulektomię i frenulotomię. Frenulektomia to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, którego celem jest podcięcie zbyt krótkiego wędzidełka. W zależności od przedmiotu zabiegu podcięcie zwiększa ruchomość języka czy warg. Frenulotomia ma natomiast na celu wycięcie zbyt grubego i nieprawidłowo położonego wędzidełka. Przedmiotem zabiegu najczęściej jest wędzidełko wargi górnej, które zostaje przemieszczone i wszyte w odpowiednim miejscu.
Zabiegi na wędzidełkach przeprowadza się przy pomocy lasera diodowego, co zwiększa komfort i zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu.